37.İSTANBUL FİLM FESTİVALİ


#istanbul film festivali

Bir festivalin daha sonu geldi. Aaaaah aaaaah başladığında Sinepop’da Şişli Kent’te Emek’de simultane çevirili filmler izledik, kenarı tırtıklı biletlerimiz vardı, listeyi önden bir miktar para ile verirdik, sonra biletleri alır, üstüne tekrar para verirdik 🙂 İstiklal iğne atsan düşmez hallerde, bizde bir hafiflik, Kristal’de hamburger, Çiçek Pasajı en eski şekli ile, Madam Akordiyon ile masalar arasında, Narmanlı Han entel dantel yeri, İnci de profetrol yemek mümkün,bütün kuşak genç, sağlık ve neşe yerinde, geyik üstüne geyik çevirme …

Bugünler de anı olacak, günde iki film ile sabitledik, aynı sinema üst üste iki film tercih ettik, Karşıya geçmedim, Nişantaşı’na inmedim, Atlas’da ne oynuyor ise seçtik, Beyoğlu’na bile 2-3 film için gittik. Gittik; iki üç arkadaş beraberdik, tek tük yalnız seçimler oldu, bu sene evden yemek bile yaptık, mideler üst üste sokak yemeklerine dayanmıyor artık. Kahveyi Mepisto’da çayı da Yeşilçam sokağında içtik, tuvalete de neresi denk gelirse.

13 film izledim, 7 günde, işte izlenimlerim.

GOOD MANNERS (Görgü Kuralları) Bazı film isimleri neye göre çeviriliyor bilemiyorum, isimler yanıltıcı, konu da üstü kapalı olunca, insan sürprizlerle karşılaşıyor. Bir vampir ve kurt kadın, çocuk filmi imiş. Nasıl daraldım anlatamam, belki seveni vardır, anlatmıyorum da, aslında konu ayrıntısı vermiyorum, sonradan izleyene iyi rehber olmaya bilir. Benim tarzım değildi, bi de uzun, başrol oyuncusu da konuk idi, hiç onlara kalmadım, arkasına aynı salonda filmim vardı, ancak tuvalete gidip, bir bardak çay ile dereotlu tuzlularımı yedim. Annelik, toplumsal sınıf, şiddet ve cinsellik içeriyor.

WİNTER BROTHERS (Kış Kardeşleri) Yukardaki filmin peşine gelince, yakamı paçamı yırtasım geldi, film sanat içerikli olabilir, çekimlerde ayrıntılar vardı, onları fark ettim,Madenci Kasabası, mevsim kış, sevme sevilme ihtiyacı duyan Emil, abisi, arkadaşları, kaçak içki, kullanım kılavuzu video olan bir silah … zor koşulların zor filmi, izlemesi en zor.

FROST (AYAZ) Bu da hiç olmamış dediklerimden, tesadüf üçü de peş peşe geldi, okurken şevkinizi kırmayın, içlerinde çok güzeller de var. Ukravna ve Rusya çatışmaları, aşk, ticaret, kış, insani yardım konu içinde bir araya çok sahte olarak gelmiş, ikna olmadım yani,

NO DATE, NO SİGNATURE (Tarihsiz, İmzasız) Festivalin en iyilerinden. İran sinemasından, şahane bir konu, daha da şahane işleme, oyunculuk çok sahi, Namuslu ve ilkeli Adli tıp doktoru, sebep olduğu bir kaza ve çocuk ölümü, bir neden varken öbür neden ihtimali.Türkiye haklarını satın almamışlar, bulup izlerseniz pişman olmazsınız.

THE WANDERİNG SOAP OPERA (Pembe Dizi) bu sene izlediğim ilk film, Şili’nin popüler kültürel fenomenlerinden bir pembe dizi eleştirisi, ülke yabancı olunca çok ısınamadık filme.

DİSAPPEARANCE (Kaybolma) Bu da İran Filmi, Katar’ın da eli değmiş, hastane hastane dolaşan iki genç aşık, sağlık sistemi ve ahlaki sorgulama, trajik son. Güzel film idi, gösterime girecek.

CANDELARIA Batı ambargosu altında Küba, yaşlı bir çift,ikinci bahar. Aşkın yaşı yoktur ya da aşk varsa  hep var kalır, aşk ölür ölür canlanır, sevenler bir gün gider mi, biri gidince aşk biter mi ????? Soruların cevapları burada. Hoş film idi.

LOVE ME NOT (Sevme Beni) Gerçek olaylardan esinlenerek yola çıkmış, aşkın trefahı için sigortalı ödemeli, cinayetli planlar, yağmurdan kaçarken dolu tutulma bu filmde. Gerilim korku arası.

SERGIO & SERGEI Hoş sıcacık bir Küba Filmi, ruhuma huzur kategorisinden, filmin aslı var, gelişmesi kurmaca, bu da oynayacaklar arasında, giderseniz vakit kaybı olmaz.

ÜMMÜ GÜLSÜM’ÜN PEŞİNDE Şark Bülbülü’nün biyografisi değil, içinde gerçek fotoğraflar da var ama gelişme sonuç kurmaca, Tutucu ve şovenist bir toplumda kadın olmak, “ne ses yarabbi!!!” diyenlere hak verdik. Sonra youtube den videolar, belgeseller izledim, sorun söyleyim :))))

MARIA BY CALLAS Efsane Soprana, Onassis ile aşkı, terk edildiğindeki kararlı duruşu, çalışma disiplini, başarıları, çok ayrıntılı, çok doyurucu, çok akılda kalıcı bir belgesel idi. Maria yı Ümmü den daha kapsamlı sorun cevap veririm.

MARVİN Bir çocuktan bir gençliğe takip, hayatın sıkıntıları, tuhaf ana babalar, sert arkadaşlıklar, sanat ile avunma, cinsel kimlik bulma değil de kabul ettirme. Burada da su içinde oynanan bir tiyatro vardı, yeni konsep bu hazar. Festivalin “Nerdesin Aşkım!” bölümünden.

SCARY MOTHER (korkunç Anne) Bu da ismi ile içeriği hiiiiç uymayan filmlerden. Bana çok uygun bir konu, evin annesi yazar oluyor, bi de fantastik yazıyor ki sormayın ama soruyorlar, tüm aile “beni yazdın, beni yazdın, yanlış yazdın, eksik yazdın, rezil ettin …” diye çemkiriyor. Kendimden biliyorum, yazan kimse gördüklerini yazar ise yazar olmaz, gördüklerinden yazmak için malzeme çıkarır ise yazar olur, o yüzden tanıdık yazarların kitaplarında tanıdık birileri var gibi hissetseniz de tanımadığınız biri ile karışmıştır. :)))) Ben de yazacam ya, yol yapıyorum, Bu yazı taşları döşediğime dair.

Genel olarak güzel filmler izledim, genel sonuç parasızlık mutsuzluk kaynağı ama para ille de mutluluk kaynağı değil. Çoğu filmlerde fakirlik, pislik, yoksunluğun zirvesi var, demek ki fakir insanların öyküsü var, çünkü yoklukta bir birleşme, varlıkta bir tekleşme var. Öykü kalabalıktan çıkıyor, insan insana değer ise malzeme var, nasıl değdiği de konuyu belirliyor.

Bu sene çoğunluk Mecidiyeköy’de kaldım, seneye komple kalır, öbür sene arkadaşlarla sinema yanında ev tutar, hep beraber gider gelir, uyuyanlar uyumayanlara anlatır artık :))))) Aaaaay yaşlanıyoruz, güç kaybımız var, beyine botox lazım, şişip de yer açsın diye. Festival gibi olsun hayatımız, oradan buradan renk renk …

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: